W ramach współpracy za środowiskiem lokalnym oraz rozwijania umiejętności recytatorskich i tanecznych grupa "Pszczółki" wzięła udział w Festiwalu Kultury Powiatowej, który odbył się w Branicach.

     Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień aby zaprezentować swoje umiejętności poza terenem przedszkola oraz zobaczyć występy swoich rówieśników z innych placówek.

     "Pszczółki' przebrane w piękne kolorowe stroje z wielkim zaangażowaniem i radością wcieliły się w role leśnych duszków i grzybków i przedstawiły , jesienną inscenizację tańcząc i śpiewając. Za piękne występy wszyscy uczestniczy otrzymali duże brawa oraz nagrody w formie owoców, słodyczy i fartuszków do malowania.

     Dzieci w czasie tego wyjazdu utrwaliły sobie pozytywne zachowanie w miejscach publicznych, pokonały tremę i nieśmiałość. Wróciły do przedszkola radosne i zadowolone.

 Grażyna Pelczarska

 


 

 

Niełatwo zachęcić dzieci do zainteresowania się historią. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowano w naszym przedszkolu cykl spotkań, uroczystości, konkursów i wycieczek, które przybliżą dzieciom dzieje Polski. Przybliżanie dzieciom historii rozpoczęliśmy 18 września 2018r. od poznania historii naszego miasta. Tego dnia Pani dr Bożena Bensz wraz z uczennicami odwiedziła dzieci przedszkolne z oddziału przy ul. Opawskiej 19.    

Dzieci dowiedziały się skąd wzięła się nazwa miasta, że były różne okresy w historii Baborowa powodujące , iż niełatwo się żyło w tamtych czasach. Mieszkańcy Baborowa ciągle się zmieniali, nadchodziły wojny, pożary, choroby, które zmniejszały liczbę mieszkańców. Kwitł przemysł, rozwijało się rzemiosło, uprawiano warzywa i owoce.

             Pani Bożena swoją opowieść o historii Baborowa wzbogaciła wystawą historycznych eksponatów pokazując dzieciom: żelazko z duszą, lampę naftową, szkolną tabliczkę, bardzo starą książkę oraz ówczesny ubiór kobiecy. W skład dawnego stroju śląskiego wchodziły mazelonka- spódnica, jakla-żakiet, szatka-chusta i fartuch. Prelegentka zaprosiła dzieci do pracowni historycznej w szkole, gdzie będą mogły zobaczyć więcej eksponatów.

           Dzieci wysłuchały również wykonania 2 pieśni w języku gwarowym” Psem tam Sulkowskom wejś” i „Kozaka bych tancowała” oraz piosenki patriotyczne pt. „Wojenko, wojenko” ;” Płynie Wisła płynie”; „Rozkwitają pąki”; ”Jak długo w sercach naszych” w wykonaniu starszych uczennic Neli i Joasi.

                Współcześnie, zdarza się, że dorośli zapominają o historii, ojczyźnie, własnych korzeniach. Zatem warto się zastanowić jak w ten ogromny, a zarazem mały świat wprowadzić najmłodsze pokolenia. Wpajając im miłość i tolerancję dla wszystkich nie zapominamy o miłości do własnej Ojczyzny. Chcemy otworzyć dziecięce serca i umysły na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących.

                         Dziękuje Pani dr Bożenie Bensz za poświęcony czas i przedstawienie dzieciom przeszłości poprzez przybliżenie im wielu ciekawych zdarzeń z życia i historii naszego miasta.

Bożena Lenartowicz

 

                 Każde dziecko ma swoje hobby, na ogół krótkotrwałe. Hobby Wojtusia Reichela są od małego pociągi i różne zestawy wagonów. Jego zamiłowanie do pociągów rozpoczęło się wraz z bajką o Tomku i jego przyjaciołach. Hobby Wojtusia wspierają jego rodzice. Wraz z zakupem pierwszego pociągu nie myśleli, że rozwinie się to w pasję. Dziś Wojtek ma własne miniaturowe kolekcje, zajmują mu cały pokój. Nadal zbiera modele różnych wagonów, kolejek oraz pociągów.

 Na zaproszenie naszego absolwenta grupa przedszkolaków z ul. Opawskiej odwiedziła Wojtka, który zaprezentował kolekcję naszym przedszkolakom. Przygotowanie ekspozycji - miniaturowych dworców kolejowych z mostami i zabudową wymaga wielu godzin pracy. W przygotowanie ekspozycji zaangażowani byli Rodzice i Dziadek Wojtusia. Wojtuś potrafi bezbłędnie opisać własne modele i określić ich nazwy. O wszystkich eksponatach opowiada z wielka pasją, ma wiele wiadomości o pociągach.

Możliwość zobaczenia i wysłuchania ciekawostek o pociągach, a następnie zabawa eksponatami przypadła do gustu każdemu z przedszkolaków. Bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Dziękujemy Państwu Iwonie i Norbertowi Reichel oraz Wojtusiowi za przygotowanie pokazu, który na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Bożena Lenartowicz

 

Teatr zawsze przyciąga swoją magią. W przedszkolu dzieci uczestniczą w przedstawieniach teatrów objazdowych, ale wyjście na spektakl to wyjątkowe wydarzenie. Autokarami wybraliśmy się do teatru Lalki i Aktora w Opolu, gdzie dzieci obejrzały spektakl pt: „Mała draka o zwierzakach”. Dzięki kontaktom ze sztuką teatralną dzieci rozwijają myślenie, wyobraźnię, poznają skutki zachowań bohaterów. Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w teatrze. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach uśmiech. Na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Po powrocie do przedszkola dzieci opowiadały o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach związanych ze spektaklem. Ale teatr to nie tylko przestawienie, to również odpowiedni sposób zachowania się.

Po spektaklu dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy lalek i kukiełek, które były bohaterami w różnych przedstawieniach wystawianych w teatrze. Już w najmłodszym wieku należy przekazywać dzieciom zasady pobytu w teatrze i zachęcać je do odwiedzin z rodzicami. Na pewno znowu tu przyjedziemy.

Bożena Lenartowicz

 

 

 

 Wśród wielu dni i świąt występujących w kalendarzu jest też jedno z ważniejszych dla wszystkich dzieci chodzących do przedszkola "Dzień Przedszkolaka". W dniu tym grupa " Pszczółek" i grupa "Zajączków" w ramach integracji i wzajemnej współpracy wspólnie świętowały ten dzień.

Podczas wielu ciekawych zabaw, konkursów i zadań do wykonania dzieci bawiły się wesoło i radośnie. Starsi koledzy i koleżanki chętnie pomagały młodszym. W ten sposób wiele z nich pokonało nieśmiałość,  pozbyło się zahamowań i niezręczności.

Wspólne tańce i pląsy przy wesołej muzyce z wykorzystaniem kolorowych balonów i chusty animacyjnej jeszcze bardziej uatrakcyjniły naszą zabawę.

Dzieci przekonały się, że w przedszkolu jest zawsze wesoło, a wspólne zabawy są super dla wszystkich.

Wychowawcy grup:

Grażyna Pelczarska i Regina Tybinka.

 

 
Weitere Beiträge...
22431548
22646268